Ferdydurke - streszczenie „w pigułce” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W kolejnym rozdziale wracamy do głównego nurtu narracji. Pimko zabiera Józia na stancję u państwa Młodziaków. Ma to być dom nowoczesny, hołdujący nowym prądom. Pimko uważa, że Młodziakowie nauczą Józia naturalności, czyli, że przestanie on w końcu udawać dorosłego. W młodość ma go ciągnąć nowoczesna pensjonarka – Zuta, córka Młodziaków. I początkowo – rzeczywiście – Józio jest dziewczyną zafascynowany. Za wszelką cenę próbuje przyciągnąć jej uwagę i przekonać Zutę, że on również jest nowoczesny. Im zresztą dłużej przebywa u Młodziaków przekonuje się czym tak naprawdę jest owa „nowoczesność” – najbardziej charakterystyczną jej cechą okazuje się swoboda obyczajowa i intelektualna ignorancja.

Józio zaczyna myśleć, że to wszystko, co widzi u Młodziaków też z pewnością jest jakąś pozą i że może rozbić tę przyjętą przez Młodziaków maskę. Zaczyna ich podglądać, później przeszukuje pokój Zuty. Kiedy znajduje w jej szufladzie plik listów miłosnych, wśród których są listy kolegi Józia ze szkoły Kopyrdy i profesora Pimki, rodzi się w jego głowie sprytny plan. W imieniu dziewczyny pisze dwa identyczne listy do Kopyrdy i Pimki i zaprasza ich obu do pokoju Zuty. Mają się tam dostać w nocy przez werandę. Przychodzą obaj, najpierw Kopyrda, później Pimko. Zaczajony za drzwiami Józio krzyczy, że w domu jest złodziej, aby zwabić do pokoju rodziców Zuty. Młodziakowie, widząc obu adoratorów (a szczególnie jednego dużo starszego), wpadają w gniew, zaczyna się bijatyka, w której stopniowo zaczynają brać udział wszyscy obecni. Wszyscy z wyjątkiem Józia, który wymyka się ukradkiem. Dołącza do niego Miętus (uwiódł właśnie służącą Młodziaków). Udają się na poszukiwanie prawdziwego parobka, którego odnalezienie jest marzeniem Miętusa.

Zgodnie z prawem symetrii – druga dygresja. Tym razem poświęcona oczekiwaniom pisarza wobec literatury. Mówi tu przede wszystkim o mękach złej formy, cierpieniach twórcy, wylicza powody tych cierpień, a także możliwości genezy dzieła. Po przedmowie następuje też drugie opowiadanie: Filibert dzieckiem podszyty. To nieprawdopodobna historia meczu tenisowego, w trakcie którego jeden strzał z pistoletu powoduje całą lawinę wydarzeń. W pewnym momencie mężczyźni zaczynają dosiadać kobiet jak koni. Filibert pyta zgromadzonych o to, czy ktoś chce obrazić jego żonę. Obrażana kobieta rodzi nagle dziecko, a Filibert nieoczekiwanie zostaje „podszyty dzieckiem”.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Profesor Pimko
2  Główne wątki powieści
3  Czas i miejsce akcjiKomentarze
artykuł / utwór: Ferdydurke - streszczenie „w pigułce”


 • Tyle razy wracam do tej ksiazki i nie bede udawal dalej nic nie rozumie Chyba jestem naprawde matol bo wszyscy chwala a ja ni chuja nie pojmuje o co tak naprawde chodzi Czyzbym to ja mial racje
  joker ()

 • Najlepsza książka jaką czytałem, nie tylko z lektur. Implicite wskazuje na "to, kim naprawdę jesteśmy", nas samych pod masą wszechobecnej, rozmaitej formy. Polecam.
  Glowa ()

 • Jak dla mnie świetna ksiazka. Nie da sie zrozumieć "ot tak" trzeba troche pomyśleć, ale jak juz sie wymyśli to wszystko staje sie oczywiste XD Myśle, ze mat-fizy nie powinny mieć tego w kanonie, chyba, ze na zasadzie streszczenia i zarysu gł. idei. Bez sensu w 3 kl. katować ich Gombrowiczem, którego 80% ie zrozumie i powie, ze "do pupy" książka ;P Sorry za ąę ale mi klawisz nie dochodzi.
  Piórko ()

 • Fantastyczna książka, jedna z niewielu, które mogę czytać po kilka razy i nigdy się nie nudzi. Zdecydowanie najlepsza książka wśród wszystkich jakie czytałam w liceum (które są zawarte w kanonie lektur szkolnych). Jest oderwaniem od nudnej prozy realizmu. Jeśli polubiliście Gombrowicza to z pewnością Schulz także przypadnie wam do gustu. Polecam ;)
  cabnha (sabrau {at} op.pl)

 • człowieku, zastanów się co piszesz.. przejawem Twojej niebywałej inteligencji jest pycha i wytykanie innym głupoty (co jest subiektywną oceną)? nie każda książka, która ma kilkadziesiąt(set) lat musi być dobra i się podobać, tak jak nie każda współczesna to gniot. Radzę uważać z wywyższaniem swojej "mądrości", bo możesz się na tym przejechać kiedyś. Pozdrawiam mądralo.
  maciek ()

 • Ta książka przynajmniej pokazuje jak ludzie mogą coś różnie interpretować. Gombrowicz pokazuje, że nie powinno się działać schematycznie, więcej spontanu ludzie !! Wysilcie się.. !
  mat-inf ()

 • Widząc was tu wszystkich, i patrząc jak piszecie mogę wnioskować jedno: Większość z was jest mało inteligentnymi jednostkami żyjącymi w naszym społeczeństwie. To OCZYWISTE, że książki nie da się zrozumieć od razu, taka ma właśnie być. Przez symbolikę zawartą w tym utworze autor chciał przekazać ważne aspekty ówczesnej rzeczywistości. To, że nie potraficie zrozumieć tej książki, i uważacie ją za najgłupszą apelując o usunięcie z listy lektur, świadczy o tym, że jesteście zwykłymi ignorantami, dla których wszystko musi być wypisane czarne na białym, a fabuła skupiać się na 1 wątku .. ewolucja chyba obrała dość nieciekawy kierunek .. no ale cóż, żeby ktoś był inteligentny, ktoś musi być po prostu głupi.
  Bartek (b4rtu5 {at} hotmail.com)

 • Kto chce niech się zachwyca lekturami szkolnymi , ja nie mam nic do takich ludzi. Pewnie jak się wczyta dokładnie w tą książkę to można zobaczyć jej geniusz, mistrzostwo etc. (nazywajcie jak chcecie). Tylko że mnie naprawdę "boli" jak mam na mat-fiz-ie czytać takie rzeczy jak mam na głowie 300 innych spraw do zrobienia;/.Miałem prawie zawsze 5 z polaka, co nie zmienia faktu ,że czytanie lektur w 3lic. jest dla mnie jak wrzód na... pewnej części ciała...;/
  Richtig ()

 • Przerażające jest to, że większość autorów na tym forum nawet pisać po polsku nie potrafi. Może dlatego, że teraz wystarczy internet aby mieć gotową pracę domową. Jedyny wysiłek - przepisać. Teraz wyobraźcie sobie, że macie tylko szkolną bibliotekę i Wasz mózg. Ilu by skończyło liceum? 5 %?
  Artur 1966 ()

 • Może nie koniecznie powinna ta książka być lekturą, ale tak ogólnie jest interesująca. Najlepsze jest w tym to, że kiedy już wydaje się że ta książka ma jakiś sens, nagle dzieje się coś zupełnie nie pasującego, bez sensu i nie wiadomo o co chodzi. Fajna książka, polecam.
  Ala ()

 • jedyna ksiazka jaka przeczytalem w calosci jesli chodzi o moje wyczyny w liceum, naprawde kozacka , czytasz i tyle sie dzieje ze nie wiesz o co ho a wez pana tadzia zrozum xD
  Anonim ()

 • Książka fajna tylko pod względem wyobraźni jaką posiadał gombrowicz podczas pisania książki. Jednakże cała fabuła jest dla mnie niezrozumiała. Najgorsza lektura ze wszytstkich (dodam, że książki lubie czytać).
  Crazy (izulka15 {at} o2.pl)

 • Zaraz polecą na mnie gromy, lecz szczerze naprawdę wiele czytam. Polonistą nigdy nie byłem i nie będę ale dobrą ksiażkę potrafię odróżnić z łatwością (nie mówię o bestsellerach w stylu Kodu da Vinci). Jednak po przeczytaniu Ferdydurke - wołam o pomstę do OKE, zlikwidowanie jej z listy lektur. Interpretacja pospolitego maturzysty nie może być inna jak namawianie przez to dzieło do: seksu bez ograniczeń, wszem pojętego hamstwa a zahowanie Miętusa jest z całą pewnościa interpretowane jak szczyt PEDALSTWA. Napewno humanisci odbieraja w wiekszosci ta ksiazke jako tzw. traktat o formie. Jednak badzmy szczerzy dla licealisty nie ma ona zadnej wartosci, ba nawet moze sie przyczynic do pogorszenia jego pogladu i zachowania. Ferdydurke mowimy NIE.
  Karol ()

 • Probuje z każdej strony zorzumieć Ferdudrurke ale sie nie da, musiałabym wiąść to co ona brał, żęby go zrozumiec.Niech to jeszcze na maturze spotkam i długopisem zabije...
  Agnieszka (agat1313 {at} vp.pl)

 • Zgadzam się ze stwierdzeniem Gombrowicza na końcu książki...kto przeczytał ten trąba (nie obrażając nikogo).Ja osobiście nie mogę się w tym połapać...a którzy są zachwyceni tą książką serdecznie gratuluję :)
  Za jakie grzechy?! ()


Tagi: