Człowiek stwarzany człowiekiem – filozofia formy
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Refleksja o ludzkim życiu w wydaniu autora Ferdydurke jest niezwykle gorzka – być człowiekiem, to być aktorem, przez całe życie grać, udawać:
[…] mój człowiek jest stwarzany od zewnątrz, czyli z istoty swej nieautentyczny – będący zawsze nie sobą, gdyż określa go forma, która rodzi się między ludźmi. […] sztuczność jest mu wrodzona, ona stanowi istotę jego człowieczeństwa – być człowiekiem, to znaczy być aktorem, być człowiekiem – to znaczy udawać człowieka – być człowiekiem, to „zachowywać się” jak człowiek, nie będąc nim w samej głębi – być człowiekiem, to recytować człowieczeństwo.
Człowiek może próbować się z tych form wyzwolić, jest to jednak niemożliwe do wykonania, bowiem bez form nie potrafi w ogóle żyć.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Znaczenie tytułu powieści
2  Gombrowicz – nauczyciel życia
3  Profesor PimkoKomentarze
artykuł / utwór: Człowiek stwarzany człowiekiem – filozofia formy


 • Patrząc na obłudę dzisiejszego świata, zarówno środowisk prawicowych (Polak-katolik, naszość lepsza od waszości) jak i postępowych lewicowych (zdjąć wszystkie krzyże! Miłość homoseksualistów głębsza niż u hetero!) to widać, że Gombrowicz miał rację.
  Piter ()

 • PUPA PUPA PUPA!!!! CÓŻ ZA SZCZĘŚCIE MI DZIŚ PRZYŚWIECIŁO, GDY UJRZAŁEM TAKIE CUDO, PEŁNE IDEAŁÓW I NIEZAPRZECZALNIE WYSOKIEJ FORMY. USZANOWANIE DLA AUTORA!
  ferdydurkeMANIAK ()

 • a ja gratuluje komentatorom. jesteście na poważnej stronie zajmującej się nie tylko opracowaniami dla licealistów, którzy nie przeczytali lektur, ale literaturą i sztuką szeroko pojętą. autorami opracowań nie są wasi koledzy! to nie sciąga.pl.
  Karolina ()

 • Gratuluję doskonałago opracowania - prawdziwie profesjonalna praca.
  JJ ()

 • Bardzo fajnie opracowana lektura- gratulacje, tak trzymaj :) pozdrawiam
  Ania (laska-snk {at} o2.pl)

Tagi: