Miętus - charakterystyka
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jeszcze próbuje kontynuować swoje wcześniejsze życie – odwiedza Józia na stancji z butelką wódki, uwodzi służącą Młodziaków, ale w końcu udaje się na poszukiwanie prawdziwego, nieskalanego parobka. Znajduje go w majątku Hurleckich w Bolimowie, gdzie zachwyca się naturalnością Walka i brata się z lokajczykiem, kiedy ten „daje mu po gębie”. Działania Miętusa w bolimowskim dworku doprowadzają do buntu chłopów przeciwko panom i zburzenia dotychczas panującego w nim porządku. W ten sposób Miętus jawi się jako kolejny w powieści demaskator społecznych masek, on również – podobnie jak Józio – walczy z wszechobecną formą.

Miętus jest postacią niejednoznaczną – początkowo wulgarny zwolennik obyczajowej rozwiązłości, załatwiający swe sprawy siłą, okazuje się człowiekiem wręcz sentymentalnym, poszukującym prawdy, świata, gdzie nie ma fałszu, udawania. To dlatego właśnie jego ideałem staje się „parobek”. W wyrażaniu swoich marzeń i w swoich działaniach Miętus wydaje się nieco śmieszny, groteskowy, ale dąży do najważniejszego – według Gombrowicza – celu: pragnie autentyczności i naturalności, a to sprawia, że mimo wszystko przypada mu w powieści rola pozytywna.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kompozycja, język, narracja w „Ferdydurke”
2  Człowiek stwarzany człowiekiem – filozofia formy
3  Zuta MłodziakównaKomentarze
artykuł / utwór: Miętus - charakterystyka


 • Mowi sie w streszczeniu o "ujezdzaniu kobiet" po co te szczegolowe escesy. Powinny byc zamieszczne inne szczegolyktore pomoga przy dokladnym zrozumieniu lektury.
  xyz (anitka18 {at} gmail.com)

 • Jeżeli nawet ktoś zatrzyma się na samej wartwie opisowej książki to i tak nieźle się uśmieje :) Mnie po prostu to poczucie humoru rozkłada na łopatki. Co zaś tyczy się interpretacji, to IMHO wiele z nich jest czystą nadinterpretacją jeżeli nie czymś więcej :) Gombrowicz wiedział o tym jak (fatalnie, bo w kanonie lektur obowiązkowych) skończy jego książka i umyślnie się z tego prześmiewał a konstrukcja powieści została ujęta w ten sposób, żeby zagrać wszelkim interpretatorom na nosie :-) Pozdrawiam.
  Bengal007 (bengal007 {at} poczta.onet.pl)

 • ta stronka jest swietna naprawde jestem pod wrazeniem:)moj psor tak szybko bierze lektury ze ja nie nadarzam z czytanoiem dlatego posilkuje sie ta stronka, bo jest wspanaiala:)
  oliwcia ()

 • Powiem szczerze, ta lektura nie powinna być obowiązkowa, bo czytanie o gwałcie oraz ujeżdzaniu kobiet, ech ten człowiek nie był mądry, tylko najarany czegoś. P.S. Więcej Potopu! / Min.Eduk.
  Zet ()

 • a tam grube łydki;-) strona super!
  n ()

 • Jestem pod wrażeniem tej stronki - jej wyglądu bardzo zmysłowe połączenie prostoty stonowania, gustu i spokoju. wielki plus dla pomysłodawcy
  Kuba ()

 • Wszytsko super.Tylko że Zuta tak naprawde okazała się nie symbolem seksu, tylko posiadaczką grubych, białych "łydek" Nieprawdaż :D :>
  :) ()

 • streszczenie super juz kilka tych streszczen przeczytalam i musze stwierdzic ze sa bardzo pomocne polecam kazdemu
  michalina ()

Tagi: