Miętus - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jeszcze próbuje kontynuować swoje wcześniejsze życie – odwiedza Józia na stancji z butelką wódki, uwodzi służącą Młodziaków, ale w końcu udaje się na poszukiwanie prawdziwego, nieskalanego parobka. Znajduje go w majątku Hurleckich w Bolimowie, gdzie zachwyca się naturalnością Walka i brata się z lokajczykiem, kiedy ten „daje mu po gębie”. Działania Miętusa w bolimowskim dworku doprowadzają do buntu chłopów przeciwko panom i zburzenia dotychczas panującego w nim porządku. W ten sposób Miętus jawi się jako kolejny w powieści demaskator społecznych masek, on również – podobnie jak Józio – walczy z wszechobecną formą.

Miętus jest postacią niejednoznaczną – początkowo wulgarny zwolennik obyczajowej rozwiązłości, załatwiający swe sprawy siłą, okazuje się człowiekiem wręcz sentymentalnym, poszukującym prawdy, świata, gdzie nie ma fałszu, udawania. To dlatego właśnie jego ideałem staje się „parobek”. W wyrażaniu swoich marzeń i w swoich działaniach Miętus wydaje się nieco śmieszny, groteskowy, ale dąży do najważniejszego – według Gombrowicza – celu: pragnie autentyczności i naturalności, a to sprawia, że mimo wszystko przypada mu w powieści rola pozytywna.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ferdydurke - streszczenie „w pigułce”
2  Charakterystyka twórczości Gombrowicza
3  Czas i miejsce akcjiKomentarze: Miętus - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-14 18:33:47

Mowi sie w streszczeniu o "ujezdzaniu kobiet" po co te szczegolowe escesy. Powinny byc zamieszczne inne szczegolyktore pomoga przy dokladnym zrozumieniu lektury.


2018-09-11 22:24:14

a tam grube łydki;-) strona super!


2018-09-03 17:05:22

Jeżeli nawet ktoś zatrzyma się na samej wartwie opisowej książki to i tak nieźle się uśmieje :) Mnie po prostu to poczucie humoru rozkłada na łopatki. Co zaś tyczy się interpretacji, to IMHO wiele z nich jest czystą nadinterpretacją jeżeli nie czymś więcej :) Gombrowicz wiedział o tym jak (fatalnie, bo w kanonie lektur obowiązkowych) skończy jego książka i umyślnie się z tego prześmiewał a konstrukcja powieści została ujęta w ten sposób, żeby zagrać wszelkim interpretatorom na nosie :-) Pozdrawiam.


2018-08-31 22:47:08

Jestem pod wrażeniem tej stronki - jej wyglądu bardzo zmysłowe połączenie prostoty stonowania, gustu i spokoju. wielki plus dla pomysłodawcy


2018-08-27 23:13:57

streszczenie super juz kilka tych streszczen przeczytalam i musze stwierdzic ze sa bardzo pomocne polecam kazdemu
Streszczenia książek
Tagi: