Ferdydurke - streszczenie „w pigułce” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Józio i Miętus opuszczają Warszawę i udają się na poszukiwanie prawdziwego parobka. Spotykają chłopów zachowujących się jak psy, przed którymi ratuje ich ciotka Hurlecka. Zabiera chłopców do Bolimowa i cały czas traktuje Józia tak, jakby był ciągle dzieckiem. W Bolimowie spotykają jeszcze wuja Konstantego, kuzyna Zygmunta oraz młodziutką Zosię. Miętus widzi w końcu prawdziwego parobka o imieniu Walek i postanawia się z nim „pobratać”. Skłania parobka, aby ten uderzył go w twarz. Wujostwo zaczynają dostrzegać, że dzieją się u nich jakieś dziwne rzeczy.

Chłopcy postanawiają uciec w nocy z Bolimowa, Miętus upiera się jednak, aby koniecznie zabrać ze sobą Walka. Józio uważa, że zgodnie z tradycją powinien raczej porwać Zosię. Próba porwania Walka kończy się jednak przyłapaniem. Walek zostaje posądzony o kradzież i zdenerwowany wuj zaczyna „tresować” parobka w obronie „starego porządku”. Interwencja Miętusa przynosi nieoczekiwany obrót (Walek przypadkowo uderza w twarz Konstantego) i rozpoczyna się bunt chłopów – kolejna w powieści bijatyka. Józio ucieka na oślep, po drodze przyłącza się do niego ukryta w sadzie Zosia. W ten sposób ucieczka przeistacza się w niby-porwanie. Tak naprawdę to tylko pretekst, aby się wydostać z Bolimowa, później bohater chce ją porzucić. Ostatecznie jednak łączy ich pocałunek i okazuje się, że nie ma ucieczki od narzucanej nam formy „jak tylko w inną gębę”.

W ten sposób powieść dobiega końca:
Koniec i bomba A kto czytał, ten trąba!
W. G.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ferdydurke - streszczenie szczegółowe
2  Ferdydurke - szczegółowy plan wydarzeń
3  „Ferdydurke” jako przykład powieści groteskowej, awangardowejKomentarze: Ferdydurke - streszczenie „w pigułce”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-14 15:28:12

warto też czasem przeczytac biografie autora zeby zrozumiec o co chodzi w ksiązce a przypadku Gombrowicza jest to jak najbardziej wskazane bo wiele z jego dziecinstwa i młodości ma odzwierciedlenia w jego twórczości. pozdrawiam


2018-09-08 18:19:48

Gombrowicz byl futurysta i tworzyl w duchu awangardy a gdybyscie rozumeili choc odrobine zalozenia tych nurtow i filozofie Gombrowicza nie uwazalibyscie tej ksiazki za tak denna!;> czyta sie ciezko, ale przekaz mi sie podoba, jakbym chwilami czytala siebie, swoje wnetrze, dylematy, przemyslenia i mechanizm otaczajacego mnie swiata;..


2018-08-21 22:54:01

Gdybyscie znali zalozenia futuryzmu i awangardy, ktorymi kierowal Sie Gombrowicz oraz jego filozofie, rozumieli choc troche przeslanie ksiazki nie osadzalibyscie jej jako denna! ;> moze i nie czyta sie jej latwo, bo zostaliscie zepchnieci w kanony dotychczas krolujace w literaturze a sadzac po wypowiedziach po za fragmentami lektur za duzo nie czytacie, ale przekaz trafia do mnie w zupelnosci, jakbym widziala otaczajaca nas rzeczywistosc i chore mechanizmy nia rzadzace.. i czytala swoje wlasne przemyslenia, dylematy. Nieglupi byl Pan Witold ;)


2018-08-18 18:36:53

Gombrowicz zawsze był cudakiem ale to raczej celowe działanie żeby zostać zauważonym...Teoria zioła raczej odpada bo był za mało inteligentny żeby palić:P


2018-08-17 21:02:57

Jak dla mnie książka jest oparta na tematyce klas uczniowskich istniejących aą do dziś. (kto lubi jak nauczyciel wpaja nam coś co wydaje się mu oczywiste i pełne podziwu? Jeżeli my sami nie czujemy zachwytu przez daną tematykę, sposób w jaki dzieło nawiązuje do życia codziennego, to czemu mamy udawać,że jest inaczej?) Jeżeli chodzi o ogol książki to tematyka wydaje się dziwna i po co niby pisać o tak wiadomych sprawach. Tylko pytanie... dlaczego tak mało ludzi po przeczytaniu tej książki i tak nie wie o co w niej tak naprawdę chodzi? Przecież jest niby tak banalna. Lecz czemu sposób w jaki jest napisana i język jest dla większości tak nieoczywisty ? Szanuje poglądy każdego, dla nie których jest to książka, która równie dobrze może być dziełem mistrza w danej epoce lub totalnym absurdem który nie porusza niczego co może być nieoczywiste.
Streszczenia książek
Tagi: