„Pupa”, „gęba” i „łydka”, czyli słowa - klucze w „Ferdydurke” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Łydka” łączy się przede wszystkim ze światem Młodziaków, z jego nowoczesnością, a zwłaszcza z nowoczesną pensjonarką Zutą. „Łydka” w powieści Gombrowicza symbolizuje bowiem młodość, sportową energiczność, zdrowie, a także swobodę obyczajów, w tym swobodę erotyczną. Młodziakowie, którzy deklarują nowoczesny stosunek do życia zachęcają swoją córkę do swobodnego, naturalnego zachowania. Namawiają ją wręcz do nieślubnego macierzyństwa. To właśnie postawa Zuty wyraża najpełniej to, co pisarz rozumie przez „łydkę” – jest ona pełną energii, szczególnie atrakcyjną fizycznie, wyzwoloną dziewczyną. Oczywiście, w toku powieści okaże się, że to tylko kolejna przyjęta na użytek otoczenia maska.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ferdydurke - streszczenie szczegółowe
2  Niekonwencjonalne zakończenie…czy ja też jestem trąba?
3  KopyrdaKomentarze: „Pupa”, „gęba” i „łydka”, czyli słowa - klucze w „Ferdydurke”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-19 19:02:31

oj, o zwykłego Kowalskiego też chodzi, ale o skejtów, metali itp. też. U nich forma jest bardziej wyraźna niż u Kowalskiego. Sama pamiętam siebie jak przybrałam maskę "mrocznego dzieciaka". To było bardzo infantylne, teraz to rozumiem, że prezentowałam swego rodzaju formę narzuconą przez środowisko. W pewnym momencie zaczęłam źle się z tym czuć, gdyż fałsz narzuconej formy zaczął mnie przytłaczać. :) A tak do ferdydurki to książka może być, ale rozdział XII jest tragiczny, psychoza jakaś;p


2018-09-18 19:58:21

symbol wiercenia się i chęci ucieczki z skarpetki lub też buta,zdominowany przez nogę lub jej właściciela,co uniemożliwia mu(palcu,paluszkowi,paluszeńkowi) sprawdzenie się w rzeczywistości.Biedny Palcze !


2018-09-14 17:20:01

gęba jest to nasz wizerunek widziany oczami drugiego człowieka. Forma to z kolei sposób zachowania,bycia Człowiek walczy z formą poprzez gębę, czyli walczy ze sposobem jakim patrzą na nas inni by zmienić własny sposób bycia(by był on naturalny,odruchowy nam)


2018-09-01 21:12:55

tak, raczej jest to forma, ktora nas repezentuje, tracimy jedna forme, stajemy sie druga


2018-08-30 15:48:11

Jerzy, Gombrowicz ma w nosie interesy państwa i społeczeństwa, obchodzi go człowiek zniewolony przez formę. Odejście od niej w jak największym stopniu nie będzie korzystne dla żadnej zbiorowości, ale da wolność jednostce. Szkoła powinna dostarczać narzędzia w postaci wiedzy, nie narzędziem czynić.
Streszczenia książek
Tagi: