Człowiek stwarzany człowiekiem – filozofia formy - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Głównym problemem Ferdydurke jest problem formy.
– twierdzi w komentarzach do utworu sam Gombrowicz. Zdaniem pisarza człowiek nigdy nie jest sobą, traci autentyczność, popadając w kolejne narzucane przez innych ludzi formy, formy, których jest zarówno niewolnikiem, jak i twórcą. Formą będzie więc sposób bycia, czucia, myślenia, mówienia i działania. Świat dorosłych narzuca młodzieży formę infantylizującą (przez Gombrowicza proces ten nazwany został „upupianiem”); modni pisarze i publicyści narzucają inteligenckiej rodzinie schemat nowoczesnej, wyzwolonej obyczajowości, która krępuje nie mniej niż kanony mieszczańskiej pruderii; ziemianie – z kolei – narzucają służbie „gębę” chamów, służba ziemianom „gębę” panów. Forma podlega więc w powieści nieustannej krytyce, fałszuje bowiem ludzką naturę, jest źródłem zła i głupoty.

Forma to jednak – według Gombrowicza – coś o wiele potężniejszego niż zwykły konwenans społeczny. Powstaje nie tylko poprzez uzależnienie pojedynczego człowieka od grupy społecznej, która determinuje styl, zachowania, ale rodzi się już w zetknięciu człowieka z drugim człowiekiem. W Ferdydurke czytamy, że: […] człowiek jest najgłębiej uzależniony od swego odbicia w duszy drugiego człowieka […]


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ferdydurke - streszczenie szczegółowe
2  Gombrowicz – nauczyciel życia
3  Ferdydurke - cytatyKomentarze: Człowiek stwarzany człowiekiem – filozofia formy

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-17 15:29:26

Gratuluję doskonałago opracowania - prawdziwie profesjonalna praca.


2018-08-29 21:14:21

Bardzo fajnie opracowana lektura- gratulacje, tak trzymaj :) pozdrawiam


2018-08-24 16:15:03

Patrząc na obłudę dzisiejszego świata, zarówno środowisk prawicowych (Polak-katolik, naszość lepsza od waszości) jak i postępowych lewicowych (zdjąć wszystkie krzyże! Miłość homoseksualistów głębsza niż u hetero!) to widać, że Gombrowicz miał rację.


2009-02-09 19:33:33

PUPA PUPA PUPA!!!! CÓŻ ZA SZCZĘŚCIE MI DZIŚ PRZYŚWIECIŁO, GDY UJRZAŁEM TAKIE CUDO, PEŁNE IDEAŁÓW I NIEZAPRZECZALNIE WYSOKIEJ FORMY. USZANOWANIE DLA AUTORA!


2008-04-21 17:45:39

a ja gratuluje komentatorom. jesteście na poważnej stronie zajmującej się nie tylko opracowaniami dla licealistów, którzy nie przeczytali lektur, ale literaturą i sztuką szeroko pojętą. autorami opracowań nie są wasi koledzy! to nie sciąga.pl.
Streszczenia książek
Tagi: