Człowiek stwarzany człowiekiem – filozofia formy - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Refleksja o ludzkim życiu w wydaniu autora Ferdydurke jest niezwykle gorzka – być człowiekiem, to być aktorem, przez całe życie grać, udawać:
[…] mój człowiek jest stwarzany od zewnątrz, czyli z istoty swej nieautentyczny – będący zawsze nie sobą, gdyż określa go forma, która rodzi się między ludźmi. […] sztuczność jest mu wrodzona, ona stanowi istotę jego człowieczeństwa – być człowiekiem, to znaczy być aktorem, być człowiekiem – to znaczy udawać człowieka – być człowiekiem, to „zachowywać się” jak człowiek, nie będąc nim w samej głębi – być człowiekiem, to recytować człowieczeństwo.
Człowiek może próbować się z tych form wyzwolić, jest to jednak niemożliwe do wykonania, bowiem bez form nie potrafi w ogóle żyć.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ferdydurke - ramowy plan wydarzeń
2  Pylaszkiewicz (Syfon)
3  Witold Gombrowicz - biografia (notatka szkolna)Komentarze: Człowiek stwarzany człowiekiem – filozofia formy

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-17 15:29:26

Gratuluję doskonałago opracowania - prawdziwie profesjonalna praca.


2018-08-29 21:14:21

Bardzo fajnie opracowana lektura- gratulacje, tak trzymaj :) pozdrawiam


2018-08-24 16:15:03

Patrząc na obłudę dzisiejszego świata, zarówno środowisk prawicowych (Polak-katolik, naszość lepsza od waszości) jak i postępowych lewicowych (zdjąć wszystkie krzyże! Miłość homoseksualistów głębsza niż u hetero!) to widać, że Gombrowicz miał rację.


2009-02-09 19:33:33

PUPA PUPA PUPA!!!! CÓŻ ZA SZCZĘŚCIE MI DZIŚ PRZYŚWIECIŁO, GDY UJRZAŁEM TAKIE CUDO, PEŁNE IDEAŁÓW I NIEZAPRZECZALNIE WYSOKIEJ FORMY. USZANOWANIE DLA AUTORA!


2008-04-21 17:45:39

a ja gratuluje komentatorom. jesteście na poważnej stronie zajmującej się nie tylko opracowaniami dla licealistów, którzy nie przeczytali lektur, ale literaturą i sztuką szeroko pojętą. autorami opracowań nie są wasi koledzy! to nie sciąga.pl.
Streszczenia książek
Tagi: