„Pupa”, „gęba” i „łydka”, czyli słowa - klucze w „Ferdydurke” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Łydka” łączy się przede wszystkim ze światem Młodziaków, z jego nowoczesnością, a zwłaszcza z nowoczesną pensjonarką Zutą. „Łydka” w powieści Gombrowicza symbolizuje bowiem młodość, sportową energiczność, zdrowie, a także swobodę obyczajów, w tym swobodę erotyczną. Młodziakowie, którzy deklarują nowoczesny stosunek do życia zachęcają swoją córkę do swobodnego, naturalnego zachowania. Namawiają ją wręcz do nieślubnego macierzyństwa. To właśnie postawa Zuty wyraża najpełniej to, co pisarz rozumie przez „łydkę” – jest ona pełną energii, szczególnie atrakcyjną fizycznie, wyzwoloną dziewczyną. Oczywiście, w toku powieści okaże się, że to tylko kolejna przyjęta na użytek otoczenia maska.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Józio wobec formy - charakterystyka postaci
2  Problem niedojrzałości w utworze
3  Znaczenie tytułu powieściKomentarze
artykuł / utwór: „Pupa”, „gęba” i „łydka”, czyli słowa - klucze w „Ferdydurke”


 • Twórczość Gombrowicza jest kretyńska i słusznie powinien być wyeliminowany z lektur szkolnych. Usiłuje wyśmiewać edukację szkolną, a ani słowa nie mówi jak powinna wyglądać.W "ferdydurke" mówi o sprawach oczywistych, o których wszyscy wiedzą. To ma być wielkie dzieło literackie? Nauczanie szkolne polega na narzucaniu form aby społeczeństwo mogło egzystować.Co on proponuje? Wg mnie: anarchie, zdziczenie, bo jak nie będzie narzuconych form, to takie rezultaty otrzymamy. Dla kogo to będzie korzystne? - Ani dla państwa, ani dla społeczeństwa. To był chory człowiek i nie widzę powodów by propagować jego "dzieła" jako lektury szkolne.
  Jerzy (george.k {at} op.pl)

 • Fajne te opracowanie. Denerwowała mnie ta ksiązka, bo uważałem że nie ma sensu, jest kompletnie głupia i jej nie rozumiałem jej. A po przeczytaniu tego nawet mi się te spodobało troche ;]
  hugo (gra.ba {at} wp.pl)

 • nie można uwolnić się od gęby(czyli formy) ponieważ odchodząc z jednej gęby wchodzimy w drugą inną gębe która też jest formą! człowiek nie może uwolnić się od formy :)
  spinka ()

 • symbol wiercenia się i chęci ucieczki z skarpetki lub też buta,zdominowany przez nogę lub jej właściciela,co uniemożliwia mu(palcu,paluszkowi,paluszeńkowi) sprawdzenie się w rzeczywistości.Biedny Palcze !
  sympapalampam nugi (sajmonekk {at} tlen.pl)

 • gęba jest to nasz wizerunek widziany oczami drugiego człowieka. Forma to z kolei sposób zachowania,bycia Człowiek walczy z formą poprzez gębę, czyli walczy ze sposobem jakim patrzą na nas inni by zmienić własny sposób bycia(by był on naturalny,odruchowy nam)
  wojo ()

 • tak, raczej jest to forma, ktora nas repezentuje, tracimy jedna forme, stajemy sie druga
  ktos_ogromnie_tajemniczy (sadsa2s {at} sa.spl)

 • w moim rozumowaniu - nie ... gęba jest nam przypisywana po tym jak już dorwie nas ta jakaś forma. te dwie sprawy są ze sobą nierozłączn, ale nie znaczą tego samego ... walcząc z formą staramy się zrzucić tą gębę, czyli zmienić siebie ...szczerze-dla mnie to głupie i sama się w tym gubię :-/
  tanowlasnieta ()

 • czy gęba to forma?...
  tennoowlasnieten ()


Tagi: