Główne wątki powieści
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przybycie Józia i Miętusa do Bolimowa wprowadza niebywały chaos w ten odwieczny porządek, ich działania sprawiają, że ukształtowana przed wiekami hierarchia zaczyna się chwiać. Miętus, który udaje się na wieś w poszukiwaniu parobka idealnego „brata” się z Walkiem – lokajczykiem Hurleckich. Owo bratanie polega na całkowitym odwróceniu „naturalnego” biegu rzeczy – teraz to „cham” uderza w twarz „pana”:
[…]Miętus zdradził pańskie twarze z ludową gębą parobczaka. Przewrotny fakt, że lokajczyk bił ręką po twarzy Miętusa – bądź co bądź, gościa pańskiego i pana – musiał wywołać przewrotne konsekwencje. Odwieczna hierarchia opierała się na dominacji części pańskich i był to system natężonej i feudalnej hierarchii, gdzie ręka pana równała się gębie sługi, a noga wypadała w pół chłopa. Hierarchia ta była pradawna. Układ, kanon i prawo odwieczne. Była to klamra mistyczna spajająca części pańskie i chamskie, uświęcona obyczajem wieków i tylko w powyższym układzie mogli państwo dotykać się i stykać z chamstwem.Notice: Undefined variable: dane_x in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptest.php on line 757


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Pupa”, „gęba” i „łydka”, czyli słowa - klucze w „Ferdydurke”
2  Kopyrda
3  Witold Gombrowicz - biografia (notatka szkolna)Komentarze
artykuł / utwór: Główne wątki powieści


  • książka jest genialna, napisana 80 lat temu a tak aktualna,dalej mamy takich samych nauczycieli , system szkolnictwa działa bardzo podobnie! pomyślcie o interpretacji wiersza zgodnie z kluczem ^^
    Agnieszka ()

  • Kiedy zrozumieć znaczenie formy,gęby,pupy i ogólnie poznać czym kierował się W. Gombrowicz książka staje sie ciekawa a jej trudność zmienia sie w coś banalnego.Polecam wszystkim i chociaż przeczytalem tylko streszczenie napewno przeczytam też książkę.
    Mirosław ()

  • Fajna powtórka przed maturą :). Sama czytałam "Ferdydurke", ale powieść ta kompletnie do mnie nie przemówiła...Już lepsze jest "Tango" Mrożka "Ja mu brzdęk, a on mi pękł" :P :)
    KatharinaaaKowallskina ()

Tagi: